«Канадка» - це фізична доробка дронів DJI Mavic 3 та Матріс, суть якої є встановлення між GPS модулем дрона та материнською платою дрона додаткової маленької плати. Суть якої, передача координат дрону, ніби він знаходиться в Канаді не залежно від того, чи має можливість дрон визначити свої координати від реальних супутниках. Канадка має два режими. Перший – це вимкнений повністю жпс на фізичному рівні. Він просто не працює в дроні. Другий – це зсув координат. Дрон приймає супутники, але зсуває координати таким чином, що на аекроскопі його видно в Канаді.

 

Недоліки «канадки» можливо визначити наступні:

 

  • Встановлюється не в усі моделі дронів DJI.
  • При встановлені потребує розборки дрона.
  • Вам потрібно відправити дрона до фахівців поштою, почекати кілька днів, отримати дрона поштою назад.
  • Вартість встановлення канадки в районі 3 - 4 тис. грн.
  • Не завжди є в наявності чіпи.
  • Якщо дрон з канадкою попав від глушилку, та втратив зв’язок з пультом, шансів що він повернеться до вас мінімум, так як у нього не працює ЖПС.
  • Потрібно також розбирати пульт, та вносити в нього фізичні зміни, у разі якщо він з екраном.

 

Якщо у вас 5 або 10 дронів, то кожен з них потрібно переробити.

 

Використовуючи HackRF one Portapack H2 ми маємо можливість емулювати супутники для дрона, таким чином відбити Home Point. Після того як дрон відбиває Home Point, до дрона кріпиться маленька жпс глушилка, яка примусово глушить жпс в дроні. Після чого дрон не підпаде під ворожий спуфінг в жодному разі, а також не передасть свої координати аероскопу.

 

Тобто використовуючи таку комбінацію HackRF One Portapack H2 та маленьку жпс глушилку, ми робимо аля аналог канадки та ховаємо поточні координати дрона від аероскопа.

 

Звертаємо вашу увагу на те, у разі якщо ви використовуєте пульт з екраном, не залежно від моделі, в таких пультах вбудований жпс приймач, який окремо від дрона визначає координати саме пульта. Технічно, після того як ми заглушили глушилкою дрона, він все ж таки передає аероскопу свої координати, але останні, тобто координати відбитого хом поінту. Це треба враховувати при емулюванні супутників. Але в усіх пультах з екраном, вбудован свій жпс приймач, і в момент емуляції супутників, він також визначає своє місце положення там де і дрон. Якщо в пульті фізично не вимкнено жпс, коли ваш дрон з глушилкою полетить від вас на відстань приблизно 20-30 метрів, глушилка перестане впливати на пуль з екраном, і пульт через кілька хвилин визначить свої реальні координати по реальних супутниках (якщо вони є), та почне активно передавати ці координати дрону, а дрон буде передавати ці координати аероскопу. В такому випадку на аероскопі окремой позицією буде відображатись саме місце розташування пульта, що дуже ризиковано. Для того щоб не допустити такої ситуації потрібно:

 

Фізично відключити жпс в пульті (розібравши його) або використовувати другу таку саму жпс глушилку, яка буде знаходитись поряд з пультом та живитись від павербанку, або краще від самого пульта.

 

 

Якщо пульт у Вас не перероблений щоб бути впевнений в тому, що глушилка яка поряд з пультом працює, після того як відбили хом поінт, та вмикнули глушилки на дроні та поряд з пультом, вмикаємо на HackRF one Portapack H2 сканер та ставимо діапазон 1575 МГЦ плюс мінус. Ви побачите спектр по аналогії з роботою РЄБа. Таким чином ви будити впевнені в тому, що глушилка поряд з вами працює нормально.

 

Висновок

 

Плюси використання

 

В умовах війни у кожної групи БПЛА повинен бути HackRF one Portapack H2, тому що без нього можливо просто не підняти дрона коли РЭБ все глушить. Вартість жпс глушилки, адекватна, а вам потрібно насправді 2-3 глушилки на 10 дронів. Не потрібно в кожений дрон встановлювати «канадку». Такий алгоритм працює з любим дроном DJI не залежно від прошивки, моделі, пульта чи інших параметрів. В останніх прошивках DJI обмеження по висоті 1500 метрів, що інколи дає перевагу в польоті.

 

Ризики використання такої системи такі самі як з «канадкою». Тому не забуваємо намагатись літати проти вітру, ставити режим зависання, та на випадок втрати зв’язку з пультом є надія, що дрона просто здує у ваш бік.

 

Бережіть себе та своїх птхів