стаття не закінчена

В жовтні 2024 року було презентовано нову, останню версію PortaPack H4M. В порівнянні з попередньою версією PortaPack H2 яка зявилась в Україні три роки тому, незважаючи на наявність певних недоліків зарекомендувала себе як корисний та зручний засіб работи з радіо простором. З моменту виходу релізу Н2 у 2021 році, у 2022 році була спроба запропонувати ринку версію Н3. Вона не мала успіху, незважаючи на наявність 3х осьового колеса керування, вбудованого на той час динаміка та дрібних змін. У версії Н3 був один недолік, не можливість оновлювати прошивку. Тобто існувала лише одна версія прошивки Mayhem яку підпилили для роботи Портапаку Н3. Враховуючи той факт, що прошивка має постійне оновлення, Н3 дуже швидко застарів та не став популярним.

 

С початку 2024 року Hack RF one PortaPack H2 почали комплектувати вбудованим динаміком, який підвищів зручність користування пристроєм. Але певні недоліки були вирішені у новій версії Н4М.

 

Чому саме Н4М ?

Н1 – це перша версія портопаку

Н2 – відбулась зміна керування, зявилось окремо колесо та кнопки керування, сенсорний екран на якому по факту нічого не видно коли на нього падає світло.

Н3 – 3х осьове колесо, динамік, мікрофон але відсутня можливість оновлення прошивки

Н4М – останній реліз в якому врахували недоліки тисяч користувачі Н2. Про що ми розкажемо біль детально..

 

В Hack RF one PortaPack H4M зявились наступні оновлення яз с точки зору жаліза так і в програмному напрямку.

- Зявився порт GPIO (General Purpose Input/Output) — це універсальний порт, який використовується для введення та виведення цифрових сигналів на різних електронних пристроях, таких як мікроконтролери, одноплатні комп'ютери (наприклад, Raspberry Pi, Flipper Zero) та інші програмовані пристрої.

Ми плануємо окремо приділити увагу цьому порту, але попередньо від дуже спростить варіанти інтеграцій хакрфа до інших пристроїв. Раніше це було можливо через пряме підключення наприклад до raspberry, але зараз використовуючи цей порт ми маємо можливість спростити схему інтеграції в різні продукти та керувати на пряму без зайвих елементів, що підвищую загальну надійність всієї нової побудованої системи. Наскільки нам відомо, жоден SDR радіо не має подібного рішення.

  • Вбудований мікрофон. Корисна річ. Можна записувати голосові повідомлення та передавати їх на будь якій частоті. Можна використовувати майже як рацію, але більш корисне буде просте створення системи емуляції присутності кількості військ на позиції або в якихось інших цікавих ідеях. Вбудований мікрофон розширює наші думки в тактичному застосуванні.

 

  • Перемикання між динаміком та навушниками. Зроблено нормальне перемикання, коли витягуємо навушники – вмикається вбудований динамік. В версії Н2 це якось каряво працювало. Короче пофіксили вони цей косяк.

 

  • Зручне вмикання/вимикання окремою кнопкою. Велика кнопка на Н2 це головна біль кожного користувача. Вона завжди натискалась коли не потрібно. Команда DronHack для вирішення цієї проблеми розробила спеціальний корпус, який забезпечував надійне транспортування Н2. На версії Н4М зробили просто вимикач, що на наш погляд зручнише ніж натискати на кнопку кілька разів щоб вимкнути портопак.

 

  • Стан зарядку акумулятору на єкрані. Це в загалі фурор. На версії Н2 потрібно було знімати колесо, щоб побачили залишок акуму. Там 4 світлодіода, 25, 50,75 та 100% заряду. Зараз все чітко, ми бачимо на екрані залишок, напругу та іншу корисну інфу по стану роботи акмулятора.

 

  • 3х рівневе колесо для керування PortaPack H4M. Спірне питання з приводу зручності, але рішення дає змогу однією рукою керувати всім меню. Треба звикнути тим хто працює з Н2.

 

  • Матовий екран. У порівнянні з екраном Н2 є різниця, екран дійсно меньше став блікувати, та на сонці можливо щось роздивитись.

 

  • Більш швидка та надійна архітектура пристрою. За заявою виробника, архітектура підтирумає останню версію HackRF R10, та має більш адаптовано архітектуру під прошивку Mayhem 2.0. Тобто прошивка та сам пристрій більше адаптували один до одного. Частину додатків перенесли з памяті на сд карту, що забезпечило більше вільної памяті для роботи.

 

  • Type C - порт зарядки та підключення до PC. Зярядка стала швидше. При прямому підключенні портопака до мобільного телефону швидкість завантаження файлів зросла. Надійність Type C говорить сама за себе. Оновлено сам модуль зарядки який часто виходив з ладу на Н2.

 

  • Повноцінна підтримка прошивки Mayhem 2.0.2 та вище. Новели останньої прошивки це окрема стаття, але можна зазначити що H4M працює з прошивкою 2.0.2 та вище.

 

Функціонал Portapack H4M

Описувати весь функціонал це нудна історія, при тому що функціонал насправді обмежений лише вашою уявою та додатковими необхідними для цього інструментами. Але для цього потрібно знати деякі можливості самого хакрф та портапаку. Коли ви чітко зможете зрозуміти обмеження застосування пристрою, ви самостійно зможете відповісти на питання що можливо робити з H4M. Як це зробити, це інше питання, які ми поступово розкриваємо в закритому блозі.

 

Ітак.. можливості хакрфу та портопаку.

Хакрф – це SDR радіо, простими словами це пристрій який здатен перетворити радіо хвили в цифрові данні та обробити їх та навпаки. Загальний функціонал це – передача даних в ефір на будь якій частоті до 6 ГГц, прийом даних до 6 ГГц, а особливість саме портопаку це запис прийнятих даних на сд картку та відтворювання з сд картки. Також можливо зробити свої дані, які за допомогою портопаку або напряму через хакрф ми можеме передати в радіо простір. Наприклад той же спуфінг. Спуфінг це підміна чогось, наприклад супутників, або радіо ефіру, або якогось пакету даних. Сформувавши попереднь файл який буде містити необхідні вам жпс координати, ми робимо емуляцію роботи жпс супутників. Записавши зо допомогою мікрофона якусь мелодію чи голос ми можеме передати його на конкретній частоті, а рація роспізнає це як іншу рацію. То б то за допомогою хакрфу можна підробляти сигнали на ті які були попередньо записані, або ті які самостійно створені.